A blues elnevezés állítólag a szomorúságra és a melankóliára utaló blue devils kifejezés rövidüléséből származik, ami egy 18-19. századi angol író egyik darabjában hangzott el először. Ami biztos úgy van, de nem hiszem, hogy akár egy ültetvényes rabszolga is látta, vagy olvasta volna, és különben sem értette volna meg az irodalmi angolt.
A stílus az Egyesült Államok délvidéki ültetvényein dolgozó feketemunkások között alakult ki. A dalokat vándormuzsikusok vitték távolabbi vidékekre, akik néha össze is bandáztak. És addig járták a Mississippi deltát, míg egyikükkel összefutott a szórakoztató ipar egyik feketemunkása, egy Handy nevű képzett zenész, aki 1903-ban a Mississippi állam béli Tutwiler állomásán bóbiskolt, amikor melléült egy ágrólszakadt, szomorú néger, és egy késsel játszani kezdett a gitárján. Énekelt is mellé, úgyhogy az alvásból nem lett semmi. Viszont hazaérve megírta első saját bluesát, és a 10-es évek elején, már new yorki lakosként, kottán kiadott dalaival nagyban hozzájárult a műfaj népszerűsítéséhez. Az első instrumentális blues lemez 1913-ban jelent meg, az első vokális 1920-ban. Nagy sikert aratott, 200 000 példányban adták el.
A műfaj délről, a vasútvonalak mentén terjedt észak felé. A zenészek egyik kiindulópontja New Orleans volt, ahonnan a szórakoztató negyed 1917-es felszámolása után a rengeteg zenész rajzott ki. Az útvonal egyik fontos állomása, Memphis volt a kapocs a mezőgazdasági dél és az északi ipari vidék között. A városban virágzott a szerencsejátékkal, prostitúcióval és kokainnal tarkított éjszakai élet. Aminek a polgármester vetett véget. 1940-ben bezáratta a Beale street szórakozóhelyeit. Neki írt 1909-ben polgármester választási kampány bluest, a késsel gitározó néger kapcsán előbb említett Handy. Aminek persze egyből lett gúny-blues verziója is. A 30-as évek közepén feltalált nylon elterjedésével a gyapotból meggazdagodott Memphis jelentősége amúgy is csökkent. A fekete munkások és velük a zenészek szépen tovább vándoroltak észak felé. A következő állomás Chicago. Itt került elő elektromos gitár. De ez már a negyvenes évek.
2010 nyarán a gitáros Giacomo egy római kocsmában játszott, mint onemanband. A zene kapcsán szóváltásba keveredett néhány emberrel, de annyira, hogy hirtelen segítségre lett szüksége. Ekkor szólt közbe Matteo, akivel a verekedés után a megmaradt hangszereken zenélni kezdtek, ahogy ez az amerikai polgárháború alatt New Orleansban már annyiszor megtörtént, és a dobok ezüstösen csillogó darabjairól meg a gitár laza húrjairól a nyers garázs pop hullámai a végtelenség érzésével úgy áradtak szerteszét, ahogy a Mississippi ömlik a deltába. Útnak indultak, és a helyeket ahol játszottak a csengő fülek, összekuszált fejek és remegő seggek üzemévé változtatták a Kinks, Monks és Yardbirds szeretőinek, a Strange Boys, Ty Segall meg a Black Lips követőinek nagy örömére:
& WORMKIDS
NOVEMBER 20. BUDAPEST, FÉSZEK KLUB (VII. KERTÉSZ U. 36 – DOB U. SAROK ) 20 ÓRA. JEGY: 1000
a 70-es évektől napjainkig kiadott katalógusaiból és egyéb kiadványaiból 298-at teljes egészében elérhetővé tett az interneten. Az akár 3-400 oldalas, tanulmányokkal és képekkel bőven ellátott könyvek pdf-ben le is tölthetők!
December 5. Budapest, Filter (VII. Almássy u. – Dohány u. sarok) Jegy: 500
HALALNIHIL
POKEMON TURNÉ
ANA VENUS
MUSICA MORALIA
és mások
Aki a sorozat bármelyik állomását kisebb megszakításokkal képes elejétől végighallgatni, annak elsősorban gratulálunk, másodsorban pedig megkérjük, írja meg nekünk élményeit!
Az első két bulit kivégző Ana Venus harsh noise művész hírei
„A Torturing Nurse-szel közös Destroying Arts lemez után Ana Venus újabb kínai zajásszal készít splitet. Li Jianhong gitáros neve ismerősen cseng a távol-keleti underground szerelmeseinek körében. Bleeding Universe című kollaborációjuk ősz végén lát napvilágot, eszeveszett pedálnyomkodással, spektrumjaira széteső térrel, és pszichedelikus gitározással.”
Az eredeti „Üvöltés Szónoklat” 1991-ben a Debrecen melletti Kelet ’91 fesztiválon hangzott el. Akkor csak az ének hangsáv lett felvéve, a kísérő zene nem. 21 év elteltével komponált hozzá zenét Dr.Kondor, így született meg a zajokból összeszerkesztett „Noise Remix”. Video: Dr.Kondor
Az amerikai sajtóban megjelent első hiteles beszámolók a „rock and roll” diadalmenetéről, a serdülő ifjúságot hatalmába kerítő tömeghisztéria olyan orvosilag hiteles szimptómáit örökítik meg, amelyek ideggyógyászaink számára lehetővé teszi az ókori és középkori táncjárványok lefolyásának pontos rekonstrukcióját. Ezek a táncjárványok az ókorban a női idegrendszer izgalmának oly mérvű felfokozására voltak alkalmasak, hogy a Thrácia hegytetőin lezajló éjszakai eszeveszett táncőrjöngésük közben a Dionüszosz-kultusznak hódoló dühödt asszonyok a közéjük tévedt férfiembert elevenen szétmarcangolták. A „rock and roll” teljesen hasonló szimptómákkal járt. Ilyen veszélyben forgott Alan Freed(rádiós DJ, aki bevezette a köztudatba a rock and rollt) és Elvis Presley, a „rock and roll” e két koronázatlan királya is az új attrakció első bemutatása alkalmával. A halálos veszélytől csak a gondos előrelátással kivezényelt rendőri karhatalom mentette meg őket. E rendőrök, ha villamos zseblámpáikkal megvilágították volna a támadó nők pupilláit, 10 közül 9 esetben észlelhették volna az eksztázis állapotát. E két rosszkinézésű suhanc naponta tízezrével kapja az eksztatikus mámorban írt szerelmes leveleket.